ul. Wierzbowa 16, 42-400 Zawiercie

Biuro czynne Pn-Pt: 8:00 - 16:00

Strona główna > Aktualności

Aktualności

Praca sezonowa. W których branżach już jest najwięcej ofert

Praca sezonowa

Najbliższe miesiące to czas wzmożonej pracy w wielu branżach, gdzie w naturalny sposób rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Już teraz dostępnych jest wiele ofert pracy, gdzie nie są wymagane szczególne kwalifikacje ani doświadczenie.

Letnie miesiące to czas, gdy zarówno młodzież, jak i osoby, którym zależy na zarobieniu dodatkowych pieniędzy, poszukują pracy tymczasowej. Tego typu zatrudnienie daje możliwość podreperowania domowego budżetu, ale jest często szansą na zdobycie doświadczenia zawodowego na różnych stanowiskach.

Wynagrodzenie pracownika sezonowego może być bardzo zróżnicowane i najczęściej zależy od branży i lokalizacji firmy. Zazwyczaj w dużych miastach łatwiej jest o wyższe wynagrodzenie. Stawki godzinowe przekraczają często te oferowane przy wynagrodzeniu minimalnym. Pracownicy sezonowi mogą zazwyczaj liczyć na stawkę zaczynającą się od tej minimalnej, czyli około 28 zł brutto, osiągając nawet 35-45 zł brutto. W przypadku pracy w szeroko pojętej branży hotelarsko-restauracyjnej, do podstawowego wynagrodzenia dochodzą jeszcze napiwki, co jest dodatkową, często naprawdę niemałą sumą.

Wiele wskazuje na to, że w rozpoczynającym się właśnie sezonie letnim najwięcej pracowników sezonowych zatrudnią firmy z branży produkcyjnej, logistycznej, handlowej, turystycznej, a także hotelowej i gastronomicznej.

Poszukiwani są kandydaci na bardzo zróżnicowane stanowiska, które najczęściej nie wymagają zbyt wysokich czy specjalistycznych kwalifikacji, ani dużego doświadczenia. To m.in. kierowcy, sprzedawcy, kelnerzy, kucharze, sprzątaczki czy osoby do pracy w ogrodnictwie. Pojawia się coraz więcej ofert dla pracowników magazynowych oraz produkcyjnych. Jak twierdzą eksperci każda branża ma swój sezon. Branża produkcyjna i logistyczna największą sezonowość notuje na przełomie końca drugiego aż po początek czwartego kwartału. Z kolei przetwórstwo uzależnione jest od sezonu ogrodniczego, warzywno-owocowego, dlatego największe wzrosty można zauważyć od późnej wiosny aż do jesieni. Logistyka i handel odczuwają największą potrzebę wzmacniania zespołów bezpośrednio przed dużymi pikami sprzedażowymi. Chodzi tu o momenty promocji jak Black Friday czy okresy świąteczne. Turystyka szczególnie duże zainteresowanie pracownikami sezonowymi notuje latem na północy Polski, a w czasie letnio-zimowym na południu naszego kraju, co jest naturalną konsekwencją ruchu wakacyjnego oraz ferii zimowych.

Praca sezonowa