ul. Wierzbowa 16, 42-400 Zawiercie

Biuro czynne Pn-Pt: 8:00 - 16:00

Strona główna > Aktualności

Aktualności

Optymizm na polskim rynku pracy

Optymizm na polskim rynku pracy

Z najnowszego raportu CBOS wynika, że w Polsce panuje pozytywny nastrój wśród pracujących. Mimo wcześniejszych obaw patrzymy w przyszłość z umiarkowanym optymizmem.

Według najnowszego raportu CBOS zadowolenie Polaków z pracy rośnie. Większość pracujących ocenia obecne warunki w swoich miejscach pracy pozytywnie. Mieszkańcy większych miast są bardziej optymistycznie nastawieni co do znalezienia pracy. Poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia jest stosunkowo wysokie — 63% pracujących nie spodziewa się większych zmian w najbliższym roku.

Po sierpniowym spadku nastrojów, wrzesień przyniósł poprawę w ocenach sytuacji na rynku pracy. Jak wynika z badania CBOS, większość pracujących (66%) ocenia obecne warunki w swoich miejscach pracy pozytywnie, co jest poprawą o 8 punktów procentowych w porównaniu z sierpniem. Warto podkreślić, że oceny te dotyczą głównie umiarkowanego zadowolenia – 55% badanych ocenia sytuację jako „po prostu dobrą”, a tylko 11 proc. uważa ją za „bardzo dobrą.” Opinie skrajnie negatywne są nieliczne i stanowią 9% wszystkich odpowiedzi.

Wzrost pozytywnych ocen dotyczy przede wszystkim pracowników spółek prywatnych i państwowych, którzy w poprzednich miesiącach zgłaszali najwięcej zastrzeżeń. Sektor prywatny, wyróżnia się największym odsetkiem pozytywnych opinii – 71%. Wyjątkiem są pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych, wśród których 28% ocenia swoją pracę negatywnie, a 46% ma do niej stosunek neutralny.

68% badanych twierdzi, że w ich okolicy spokojnie można znaleźć zatrudnienie, chociaż nie zawsze są to pozycje odpowiadające ich kwalifikacjom. Optymizm w ocenie lokalnych rynków pracy jest zauważalny głównie w większych miastach. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy metropolii powyżej 500 tys. Mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi są bardziej pesymistycznie nastawieni – 22% uważa, że znalezienie jakiejkolwiek pracy jest trudne. W miastach o populacji do 19 tys. osób zaledwie 11 proc. jest przekonanych, że bez większych problemów znajdzie odpowiednią pracę.

Różnice w ocenach rynku pracy zależą od demografii i wykształcenia. Osoby z wyższym wykształceniem są bardziej optymistyczne, jeśli chodzi o lokalne możliwości zawodowe. Natomiast osoby z wykształceniem podstawowym częściej postrzegają swoje lokalne rynki jako trudne, co może wynikać z braku kwalifikacji dostosowanych do potrzeb pracodawców.

Raport CBOS pokazuje, że mimo globalnych wyzwań gospodarczych, polski rynek pracy pozostaje w relatywnie dobrej kondycji. Wyniki pokazują także, że poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia jest stosunkowo wysokie — 63% pracujących nie spodziewa się większych zmian w najbliższym roku. Jednocześnie 22% liczy na poprawę sytuacji, co może być sygnałem stabilizacji rynku.

Optymizm na polskim rynku pracy