ul. Wierzbowa 16, 42-400 Zawiercie

Strona główna > Aktualności

Aktualności

Kobiety na rynku pracy

Kobiety na rynku pracy

Współczesny rynek pracy zmienia się błyskawicznie, wraz z nim zmienia się zawodowa pozycja kobiet. Aktualnie 63 procent kobiet w Polsce jest aktywnych zawodowo, ta proporcja jest większa w najmłodszej grupie dorosłych.

Kobiety w Polsce są świetnie wykształcone, nie zawsze jednak wchodzą na rynek pracy. Aktualnie na polskim rynku pracy aktywnych jest 63 % kobiet i 80 % mężczyzn.

Sytuacja zawodowa kobiet poprawia się, choć wciąż może być lepiej. Luka płacowa jest mniejsza niż w większości krajów Unii Europejskiej. choć nadal zdarza się, że kobieta na takim samym stanowisku jak mężczyzna, w tej samej firmie, zarabia nawet o 12 % mniej. Mało mówi się o równości płci w pracy, co wynika ze stereotypów – przekonania, że pierwszą rolą kobiety jest opieka nad domem, dziećmi. Panie też częściej pracują w zawodach uznawanych za kobiece – w edukacji, ochronie zdrowia.

Dziewczyny w Polsce zdobywają świetne wykształcenie, ale zdarza się, że nie podejmują pracy. Wspomniane proporcje zmieniają się, gdy patrzymy na najmłodszą grupę kobiet – na tzw. zetki. – W 2023 roku mieliśmy na rynku pracy 83 % kobiet z najmłodszego pokolenia, czyli tego urodzonego po 1995 roku.

Obraz kobiet na rynku pracy to temat, który elektryzuje debatę społeczną od lat – by nie powiedzieć, że od zawsze. Dziś aktywnie zawodowo kobiety mają ogromny kapitał możliwości, z których mogą korzystać na równi z innymi uczestnikami rynku, jednocześnie stale go wzbogacając.

Aby przyjrzeć się obecnej sytuacji pracujących kobiet w Polsce, serwis Pracuj.pl przeprowadził badanie na grupie 1039 Polek w wieku 18-65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających. W badaniu udział wzięło 45% reprezentantek sektora white collars (praca biurowa i umysłowa), 34% kobiet pracujących w sektorze pink (praca usługowa), a 21% respondentek funkcjonuje w sektorze blue (praca fizyczna).

Ponad połowa badanych kobiet (56%) swoje obowiązki wykonuje na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. 53% respondentek posiada wykształcenie wyższe, a 41% wykształcenie średnie. 86% spośród ankietowanych to kobiety posiadające obecnie pracę.

Co ciekawe, niemal ¼ badanych kobiet ostatni raz zmieniała pracę ponad 10 lat temu, co świadczy o dużej stabilności tej grupy zawodowej. 14% kobiet dokonało takiej zmiany 5-10 lat temu. Tyle samo kobiet jednak deklaruje zmianę w czasie 1-2 lata.

76% Polek deklaruje, że w pracy angażują się mocno w wykonywane zadania. W największej mierze takie deklaracje składają badane w wieku 55-65 lat – jest to aż 74% respondentek z tego zakresu, w porównaniu do 66% pracowniczek w wieku 18-24 lata.

6 na 10 kobiet deklaruje, że ich praca przynosi im satysfakcję i lubią ją wykonywać. Połowa respondentek wskazuje z kolei, że mają one poczucie, że ich praca oraz jej efekty są doceniane przez ich najbliższe otoczenie. Nieco mniej, bo 48% pracowniczek czuje się docenionymi w miejscu pracy.

Tworzenie warunków pracy, które aktywnie wspierają i promują kobiety, jest niezbędne dla budowania satysfakcjonującego i inkluzywnego środowiska pracy. Kobiety często napotykają na bariery takie jak niedostateczna reprezentacja, czy ograniczone możliwości rozwoju. Poprzez aktywne uznawanie i docenianie ich osiągnięć, organizacje pokazują, że ich wkład jest nie tylko widoczny, ale także kluczowy dla sukcesu całej organizacji. Włączanie kobiet w procesy decyzyjne i dialogi na wszystkich poziomach organizacyjnych jest równie istotne. Takie działania zapewniają, że perspektywy płci są równomiernie reprezentowane i wnoszą wartość do strategii i inicjatyw firm. To podejście nie tylko przyczynia się do osobistego wzrostu i zadowolenia zawodowego kobiet, ale również stanowi siłę napędową dla organizacji, umożliwiając stworzenie bardziej zaangażowanej, zmotywowanej i różnorodnej kadry 41% respondentek deklaruje, że praca nie stanowi dla nich ważnego elementu życia, a jest tylko źródłem utrzymania. Zaledwie 36% badanych kobiet uważa, że ponadprzeciętne zaangażowanie w obowiązki opłaca się pracownikowi. 34% z kolei w pracy skupia się wyłącznie na formalnych obowiązkach, starając się unikać dodatkowych zadań.

Aż 1 na 5 polskich pracowniczek przyznaje, że jej praca nie przynosi im satysfakcji, w związku z czym wykonują w niej absolutne minimum.

Niemal połowa badanych kobiet (47%) deklaruje, że obecnie poszukują one pracy lub planują w najbliższym czasie zmienić obecną. Ten odsetek maleje wraz z wiekiem, jednak w większości badanych grup utrzymuje się na wysokim poziomie, świadcząc o wysokiej mobilności zawodowej Polek obecnych na rynku pracy. Aż 86% respondentek z kolei deklaruje otwartość na nową, ciekawą ofertę pracy, jeśli taka pojawiłaby się w najbliższych miesiącach. Co ciekawe, odsetek badanych jest bardzo wysoki (89%) w grupach wiekowych 18-44 lata i nieco maleje wśród kobiet z grup 45-54 lata (83%) oraz 55-65 lat (74%). To oznacza, że wśród aktywnych zawodowo kobiet znaczna większość zdecyduje się zmienić pracę, jeśli otrzymają one wystarczająco dobrą ofertę.

Kobiety na rynku pracy