ul. Wierzbowa 16, 42-400 Zawiercie

Biuro czynne Pn-Pt: 8:00 - 16:00

Strona główna > Aktualności

Aktualności

Obradowała Powiatowa Rada Rynku Pracy w Zawierciu

W dniu 26 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze po wyborach samorządowych posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Zawierciu. Gospodarzem spotkania był dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Andrzej Rus.

W związku z wynikami wyborów doszło do zmian personalnych w składzie Rady. Nową przewodniczącą została Teresa Mucha – Popiel, starosta zawierciański oraz Paweł Kaziród,, wiceprezydent Zawiercia.

Podczas posiedzenia zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu omówił sytuację, dotyczącą bezrobocia w powiecie zawierciańskim na koniec maja 2024 roku. Na koniec tego miesiąca liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu wynosiła 1981 osób i w porównaniu do końca maja 2023 r. spadła o 26 osób, tj. 1,3%. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2024 r. wynosiła 5,7%. W okresie od stycznia do końca maja 2024 r. do tut. Urzędu zarejestrowały się 1503 osoby, z czego 733 stanowiły kobiety. Natomiast liczba wyrejestrowanych wyniosła 1472 osoby, z czego 732 stanowiły kobiety. Spośród wszystkich rejestrujących się 17 osób stanowili cudzoziemcy.
 Wśród bezrobotnych dominowały osoby z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym, które stanowiły 28,2% ogółu bezrobotnych, natomiast 22,5% bezrobotnych stanowiły osoby z wykształceniem zawodowym/branżowym I stopnia.
 Na koniec maja 2024 r. odsetek osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy wyniósł 77,8%,a w grupie tej kobiety stanowiły 53,8%.
 W okresie styczeń – maj 2024 r. do tut. Urzędu zgłoszono 1251 miejsc pracy oraz aktywizacji zawodowej i w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. odnotowano wzrost o 110 zgłoszeń, tj. 9,6%.

Kolejnym punktem posiedzenia było przedstawienie informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu dotyczącej aktualnej struktury podziału środków finansowych Funduszu Pracy przyznanych „algorytmem” oraz środków finansowych w ramach Regionalnego Programu 2021 – 2027 współfinansowanego z EFS+. Przedstawiona propozycja zmiany podziału struktury wydatków Funduszu Pracy nie przekracza 10% kwoty wartości w ramach poszczególnych limitów środków Funduszu Pracy.

Następnie członkowie Rady zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2021 – 2026 i Programu Działań na Recz Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia na lata 2021 – 2026 pn. „Osoba niepełnosprawna partnerem na lokalnym rynku pracy”. Celem pierwszego z wymienionych programów jest wsparcie rozwoju lokalnego rynku pracy poprzez promocję zatrudnienia i przedsiębiorczości oraz aktywizację zawodową mieszkańców powiatu zawierciańskiego. Natomiast celem Programu dotyczącego Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia na lata 2021 – 2026 jest ograniczenie bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych oraz wyrównywanie ich szans na lokalnym rynku pracy.

Ostatnim punktem posiedzenia było przedstawienie członkom Powiatowej Rady Rynku Pracy w Zawierciu tabeli zawierającej informację o absolwentach szkół z terenu powiatu zawierciańskiego za rok szkolny 2022 – 2023. Spośród absolwentów wszystkich szkół z terenu powiatu zawierciańskiego największą liczbę osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu stanowili absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych Technikum nr 3 w Zawierciu – 36,1%. Natomiast najniższy odsetek zarejestrowanych absolwentów w tut. Urzędzie stanowili absolwenci szkół II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej – 4% oraz Liceum Ogólnokształcącego Dla Dorosłych „SOKRATES” Szkoła Policealna „SOKRATES” – 2,5%.