Którzy specjaliści nie będą narzekać na brak ofert pracy w najbliższym czasie? Na to pytanie odpowiada tzw. barometr zawodów. Barometr jest coroczną prognozą sytuacji w zawodach, dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Sprawdziliśmy które zawody znalazły się na liście zawodów deficytowych w naszym powiecie.
Zawody deficytowe to: brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lekarze, magazynierzy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. finansowych., ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.
Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.
Wyniki badania wykorzystywane są m.in. przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę), przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach – gdzie może być łatwiej o pracę),do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy).